OOčko č. 4/ 2010

22.06.2010 09:19

 
E d i t o r i a l


Máme za sebou volby do Poslanecké sněmovny a jistě pro mnohé z nás byl výsledek značně překvapivý. Čekají nás další, tentokrát volby obecní, které jsou prakticky za humny. Za čtyři měsíce budeme s volebním lístkem postaveni před volební urnu a budeme spolurozhodovat o své budoucnosti.
Tak jako celostátně, tak v naší obci máme problémů víc jak dostatečně, které je nutné řešit. V nejbližší době se staneme svědky předvolebního varu, budou nám nabízeny různé sliby, s různou zárukou, různé kvality, reálné i nereálné. Na předvolební scénu vstupuje starostou nově založená místní organizace sociálně demokratické strany. Důležitým hráčem v předvolebním čase bezpochyby budou občanští demokraté, posíleni výsledkem celostátních voleb. Na tomto místě je nutno dále občany informovat o dalších dvou subjektech, které budou usilovat o naši přízeň a nepochybně se zúčastní volebního klání.
Občanské sdružení VpO se během své dosavadní činnosti, v cestě za jedním cílem, názorově rozdvojilo a dalo vzniknout dvěma volebním sdružením. Rozdvojením samostatně vzniklo sdružení nezávislých kandidátů Zdiby 2010, část členů se etablovala ve staronovém OS Zdiby a někteří scénu zcela opustili. Tím fakticky, v pravém slova smyslu vlastní VpO zaniklo. Pro občana ta „šťastná volba“ bude vyžadovat značnou míru osobní odpovědnosti, ale také odvahu v rozhodnutí volby toho kterého uskupení, bez těchto atributů tyto volby nemohou dopadnout dobře.
Průvodcem a pomocníkem k vašemu názoru vám budiž OOčko, které právě držíte v ruce. A co se v něm dočtete? Netradičně koncipovaný nekrolog za přítele mnohého z vás, za kamaráda, ale především za fantastického člověka, Zdenka Vovsa, z pera P.Oborníkové. Jistě by vám neměla ujít, pro nás pro všechny zajímavá, problematika územního plánu, viděná vydavatelem tohoto periodika. Bez zajímavosti není ani vidění potřeb nově vznikající lokality, jejich občanů a popis diskuze s reprezentací obce v článku „obec nezajistila pozemky…“, nebo i to, jak tito naši noví občané se baví v článku „den cihelňátek….“, obé rukopisem P. Oborníkové, autorky nohých vizí v naší obci, která je i autorkou následně citovaných článků a jedné z vedoucích osobností sdružení Zdiby 2010. V neposlední řadě je diskutována rozdílně viděná rekonstrukce povrchů chodníků.

Vážené dámy, vážení pánové, podnětné a příjemné čtení vám přeje redakce OOčka

(autorem editorialu je MUDr. Sedlák)


UKONČÍ SPOR S OBCÍ SMRT?

 Nikdy se nestalo, aby byl v OOčku uveřejněn nekrolog, leč všechno je jednou poprvé... Navíc výjimku, kterou dnes učiníme, si zdibský rodák a místní osobnost po právu zaslouží. Minulý týden zemřel Zdeněk Voves, dlouholetý kamarád a přítel (nejen) vydavatele tohoto periodika. Místní patriot a spolupracovník obecního úřadu. Člověk, kterému jsme mohli být vděční za odklizený sníh v zimě a autodopravu a zemní práce pro občany v průběhu roku. Člověk, který požadavkům obecního úřadu vycházel maximálně vstříc a k němuž se naopak obecní úřad zachoval – bohužel - více než macešsky.

 Úvodem je nutno předeslat, že není naším úmyslem neeticky zneužít smrti člověka nebo ji cynicky využít. Účelem článku je upozornit veřejnost na laxní jednání obecního úřadu na příkladu jednoho konkrétního člověka a snaha pomoci kauzu dotáhnout do konce. Článek je publikován na žádost a s plným souhlasem pozůstalé rodiny, která jeho znění korigovala a v závěrečné fázi sama autorizovala.

 Bohužel i v takto životně vyhrocených časech existují situace, jejichž řešení nelze odkládat a tento příběh je jednou z nich. Je to příběh o léta trvajícím boji s větrnými mlýny. Příběh, jehož rozuzlením nemůže být smrt! Je to příběh přidávající další dílek do mozaiky arogantního chování současného vedení obce. Společně s pozůstalými chceme tímto lidským příběhem poukázat na skutečnost, že představitelé naší obce jsou tady jen a jen od toho, aby pracovali pro své obyvatele, ale opak je pravdou. Nejen že ignorují základní pravidla slušnosti, ale i lidské morálky obecně. Další rovina tohoto příběhu je proto ryze morální. Společně s rodinou totiž chceme daným příběhem apelovat na obyvatele Zdib, aby nepodporovali ty, kteří nepodporují je.

Trable a dohady rodiny Vovsových s obecním úřadem mají poměrně dlouhou historii, která se datuje od doby, kdy byly rodiče pana Vovse donuceni z hlediska obecného zájmu postoupit pozemek pro výstavbu školy. Za to jim byl nabídnut pozemek náhradní, ale až 30. 12. 1999 byla mezi rodinou a obcí, zastoupenou tehdejším starostou, Luďkem Šáchou, sepsána měnná smlouva a starosta při té příležitosti přislíbil, že dá věc dodatečně do pořádku. Předmětem smlouvy bylo směnit pozemek o výměře 10.289 m2 za pozemky náhradní, o celkové výměře 9.561 m2. Směna pozemků neodpovídala nejen výměře, neboť chybělo 728 m2, ale rovněž bonitě půdy, protože za ornou – a tedy cenově dražší - půdu byla nabídnuta půda neplodná.

V průběhu následujících deseti let nebyla situace stále dořešena. Starosta Tvrdý opakovaně hlásá do světa, že v obci existují lidé, podávající jednu žalobu za druhou. Lze ale s obcí vyjít po dobrém? Pan Voves to na radu právního zástupce, který doporučil řešit vzniklý problém smírčí cestou, zkusil. Dne 12. 10. 2009 se obrátil na současného starostu dopisem s žádostí. Ale nedělo se nic... Proto rodina úředně doručila k rukám starosty Tvrdého 2. 3. 2010 další dopis, který doslovně citujeme:

„Vracím se k našemu dopisu ze dne 12. 10. 2009, kterým jsem Vás žádal o vyrovnání majetkoprávních vztahů, týkajících se pozemku ve výše citovaném dopise. Přes veškeré urgence telefonické i osobní návštěvou na OÚ. Přes všechny přísliby, že situace bude vyřešena ve smyslu našeho dopisu, nemám dodnes písemné vyrozumění ani zprávu, jak jste rozhodli o majetkovém vyrovnání. V případě, že nemůžete provést vyrovnání formou přidělení obecního pozemku, předpokládáme i možnost finančního vyrovnání. Děkuji.“

Řešení situace opakovaně sliboval starosta, pomoc rodina hledala i u místostarosty Jurkeníka. Vedoucí obecního úřadu Plavec dokonce osobně slíbil projednání na nejbližším zastupitelstvu (možnost zařadit tento bod na pořad jednání měl hned 10. 3. 2010, kdy proběhlo první letošní jednání zastupitelstva, poznámka redakce) A pak zasáhla smrt...

Člověk není nikdy dost silný, starý či zkušený na to, aby se dokázal pevně dívat do očí lidí, zlomených bolestí ze ztráty blízkých. Obecní reprezentaci proto čeká těžký úkol. Pánové z obecního úřadu, vyrovnat se s vlastním svědomím ale budete muset sami, máte-li ovšem nějaké...

A Tobě, milý Zdeňku, chceme vzkázat, že jsou mezi námi lidé, pro něž dané slovo, slib a respekt k zákonům stále něco znamenají. Čest Tvé památce a děkujeme.


Členové sdružení
Zdiby 2010


DEN CIHELŇÁTEK MÁ ROK OD ROKU VĚTŠÍ OHLAS

 S velkým úspěchem a zájmem se setkal 3. ročník „Dne Cihelňátek“, neboli Dětského dne, který pro své děti organizují rodiče z ulice U Cihelny. Tento rok přizvali k účasti i organizaci také nové sousedy z lokality Slunečná stráň. Letošní Dětský den jsme pojali formou hledání pokladu. Dětská družstva musela projít vyznačenou trasu a cestou absolvovat soutěže či plnit úkoly, za něž dostávaly indicie, které je v cíli dovedly k pokladu, hlídaném tajemnými bílými kočkami. Na vyhlášení výsledků navíc získal každý soutěžící originální pamětní diplom a unikátní medaili.
 „Den Cihelňátek“ je od počátku soběstačnou společenskou a především apolitickou akcí. Máme totiž za to, že když lidé žijí vedle sebe, tak by se měli alespoň znát nebo se chtít poznat a akcí jako je náš „Den Cihelňátek“ utužujeme naši nově utvářenou komunitu a vztahy v ní a jsme právem hrdí na množství ochotných a kreativních lidí, kteří v naší lokalitě žijí.
 Ráda bych touto cestou ještě jednou veřejně poděkovala všem rodičům a dalším dobrovolníkům za pomoc s organizací, lahodné občerstvení v průběhu celého dne a skvělou tečku v podobě posezení u ohně s opékáním buřtů, zpíváním a hraním na kytary. Zkrátka úspěch naší akce nás nutí ji příště znovu zopakovat.

  Pavla Oborníková


ÚZEMNÍ PLÁN

Toto je věčně opakované téma. Měli jsme možnost být po dlouhá období svědky různých názorů. Koncem roku 2006 byl územní plán naší obce schválen a uveden v činnost obecní vyhláškou.
 Nebudu diskutovat o tom zda je špatný či dobrý. Z pohledu obce je v současnosti nutností. Svými podmínkami omezuje stavební výstavbu. Nic proti rozvoji obce, ale je velmi nepřijatelné dopustit přepravu tisíce tun
materiálu po jedné komunikaci. Mnoho majitelů pozemků vkládalo naděje do rozhodnutí soudní mašinérie a oprávněně očekávali, že se domohou odpovědí  
na své stanoviska. Jak jsem měl možnost proniknout do faktů, jednalo se o arogantní jednání pořizovatele (obec) a zhotovitele, který veškeré připomínky smetl ze stolu – „neodpovídá urbanistické studii“. Kde je ta studie nikdo neví a především ji zastupitelstvo neschvalovalo.
V posledních tiskovinách jste měli možnost se dočíst, že bude Nejvyšším správním soudem řešena žaloba na zrušení obecní vyhlášky o územním plánu. Ano, stalo se. Soud rozhodl, že žaloba se zamítá. Co to znamená, je prosté. Územní plán platí a pro obec se nezavřela cesta k dotacím a grantům. Dalo by se vykalkulovat, že se jedná cca o 100 milionů korun na volební období. Co se dá za tyto peníze postavit není třeba říkat.

jordanov


OBEC NEZAJISTILA POZEMKY pro autobusovou zastávku v REMÍZKÁCH

 Na posledním jednání zastupitelstva seznámil starosta přítomné občany se stavem plánované autobusové zastávky V Remízkách. Podle jeho posledních slov je zastávka vyprojektovaná, ale jednání se (opět...) zadrhlo, tentokrát kvůli změně ředitele zemědělského družstva, s nímž je třeba celou věc znovu projednat. 11. 3. 2010 měl mít starosta schůzku se společností Central Group, která chtěla o autobusové zastávce jednat v balíku dalších problémů. Až starosta dostane souhlas obou stran, bude veřejnost informovat. Toliko ze zasedání zastupitelstva. Nyní fakta, aby si každý sám mohl udělat obrázek o slovech a slibech starosty Tvrdého:

A) Výňatek ze zápisu ze schůzky petičního výboru se starostou obce ze dne 18. 6. 2009:
Oborníková: Píšete, že Českomoravská stavební by měla zastávku směrem na Klecany zbudovat.
Tvrdý: No, neočekávám, že by ji zbudovali, očekávám spíš, že nám dají aspoň ten pozemek a my ji zbudujem.
Oborníková: Proč stále ještě není dohoda naplněná?
Tvrdý: Nemají to dokončený, že až to bude, tak nám tam nechají to místo. Že tam vynechají místo, proto vlastně tu jednu parcelu uvolnili s tím, že tam udělají přečerpávací stanici a že tam měli zachovat dostatek prostoru, aby tam měli do budoucna možnost zbudovat zastávku.
Oborníková: A na to není písemná dohoda? Nějaká vymahatelná, sankcionovatelná?
Tvrdý: Tam není. My jsme je vlastně ani neměli k čemu nutit, to byla více méně na základě nějakýho jednání dobrá vůle, jo. ..... My jsme neměli jedinej, když tak řeknu gebír na to, abychom je dotlačili k nějaký dohodě, kterou by museli podepsat, prostě.
Oborníková: A časově máte odhad, kdy by se s nimi (zemědělským družstvem Klecany) dalo jednat?
Tvrdý: Jednat s nimi můžu prakticky kdykoliv, když si s nima zavolám, podle mě teďkon ještě musím doladit tu Českomoravskou a asi to zprojektovat a získat na to územní souhlas, i když ne, tam bude třeba vodbor dopravy, tam to bude asi dýl. Tam budou nějaký dopravní vopatření k tomu, a musím se dohodnout ještě s Ropidem, aby nám ji schválili. ......... Jako zbudovat zastávku samu o sobě jako technicky, to je to nejmenší, to provedení. To tam někdo přijde, vodhrabe, udělá zámkovou dlažbu a za tejden to tam může bejt hotový.
Matoušek: Tam jde spíš vo to jednání teda s těma zemědělcema, jestli by...
Tvrdý: .... my jsme ty zemědělce nechávali do tý doby, než se to nějak udělá s Českomoravskou stavební, přiznám se, že tady v týdletý věci jsem na to nějakým způsobem, že bych na to tlačil, to jsem netlačil, takže tam spíš oživíme jednání s tou Českomoravskou stavební a to během těch prázdnin se, si myslím, že ty výsledky budou, nebo to budu vědět i v kratší době, jak se k tomu stavěj nebo nestavěj.
Tvrdý: K zastávce vám můžu dát resumé, že jakmile se dohodnu s těma lidma, tak ji tam budeme řešit. .... Ta příprava tam je, jako podle mě, když už budu mít jedno, je to, ta alfa omega je u tý Českomoravský.

B) Koncem července 2009 jsem se e-mailem informovala u starosty v jaké fázi se nachází realizace dohody ohledně námi podaných petic?
 Zastávky: máme příslib od majitelů obou pozemků a byla předána studie s umístěním zastávky řediteli ZD Klecany, který tento návrh předloží představenstvu ke schválení. V prostoru zastávek je počítáno i s přechodem pro chodce. Proběhlo jednání se společností ROPID, která provozuje dopravu. Realizace bude pokračovat v návaznosti na vyjádření dalších orgánů. Finanční prostředky jsou zajištěny. Problematika výjezdu ulice U Cihelny v návaznosti na řešení majetkoprávních vztahů.
  S pozdravem Tvrdý


C) V průběhu zasedání zastupitelstva obce Zdiby 30. září 2009 zaznělo, že co se týče autobusové zastávky, během 14 dní předá Českomoravská stavební obci pozemek!
V zápisu č. 4/2009 z tohoto zasedání zastupitelstva v bodě 3
Informace o činnosti orgánů obce“ stojí: Starosta – petice – zastávka navržená, projednaná s Ropidem, probíhá předávání pozemků, peníze navrženy v rozpočtu.


Poznámka: Českomoravská stavební společnost, spol. s r.o. a ČMS Remízky s.r.o. jsou od září 2007 dvě nezávislé společnosti. Kde starosta výše hovoří o Českomoravské stavební, má na mysli ČMS Remízky.


D) Z ostatních informací, které mám k dispozici, vybírám následující:

1. Při zahájení stavby inženýrských sítí byla mezi ČMS Remízky a obcí podepsána smlouva o smlouvě budoucí, ve které byl dohodnutý převod pozemku 138/2 včetně inženýrských sítí za symbolickou cenu na obec. Pozemek 138/133 (vlastníkem je ČMS Remízky) byl od počátku plánován k využití na přečerpávací stanici splašků a na zastávku autobusu.
2. Zastávka byla v situaci namalována, ale nebyl na ni zpracován projekt.
3. V průběhu výstavby poskytli vlastníci ČMS Remízky část pozemku 138/133 firmě Central Group k vybudování druhé přečerpávací nádrž. Tím se radikálně zmenšila možná plocha pro zastávku, která se sem tudíž pravděpodobně nevejde... Lze vůbec vymyslet technické řešení zálivu, když je pozemek zastavěný?
4. Jinak řečeno, za poskytnutí pozemku bylo majiteli bohatě zaplaceno a naproti tomu se ušetřily stavební náklady na budování zastávky.

E) Závěrem připojuji větu starosty, která by se mohla tesat do kamene... A která především vypovídá o tom, jak dalece starostu naše problémy zajímají:

 Na můj dotaz, co říct občanům, které stav autobusové zastávky stále zajímá, starosta odpověděl: „Řekněte jim, že jsem nezajistil pozemky“.

Pavla Oborníková


O čem se diskutuje


Velké téma jsou chodníky.
Průběh, čili pořadí stavby je nahodilý. Jednou se staví tu a pak o 100 metrů dále a po delší době se vrací skoro na to samé místo. Předtím je nutné si uvědomit, že s chodníky přímo souvisí i zbabraná komunikace v Prostřední ulici, kterou shodou okolností vybudoval stejný dodavatel, jako chodníky. Chodníky, které se začaly budovat byly zpočátku docela na úrovni. Přitom kdyby chodník stavěl profesionál, zajistí odvod dešťové vody do bývalého systému, který byl vytvářen za První republiky, škarpami a strouhami, které bohužel dneska nikdo neudržuje. A můžeme jít dál. Po levé straně jsou budovány chodníky ze zámkové dlažby až ke statku pí. Kozlové, kde nějací vandalové porazili stoleté lípy absolutně zdravé a pařezy těchto lip brání přechodu dětí i občanů směrem do i ze školy. Pak už chodníky pokračují před obecní úřad a místní knihovnu. Zde se nepokračovalo dál údajně pro nesouhlas majitele pozemku, po kterém měl tento chodník vést.
 Jak jsme zjistili, synovec pana Vomočila je pravou rukou pana starosty a jsme přesvědčeni, že by uplatnil svůj vliv. Aby se pár metrů pozemku mohlo odkoupit. Dále byl likvidován přívodní asfaltový chodník a položena zámková dlažba, dokonce u domu dr. Sedláka byla zlikvidována zeleň, která kryla kamennou zeď a navíc snižovala prašnost okolní silnice. Chodníky ze zámkové dlažby pokračují až na Soběslavovo náměstí, kde opravdu precizně byl vybudován nástupní ostrůvek pro autobusy. Pátrali jsme a v okresním archivu jsme zjistili, že tento nástupní ostrůvek byl vybudován na základě souhlasu bývalého ONV vedoucího odboru dopravy Ing. Dandy, z čehož zřejmě čerpala i firma Toman, aniž si uvědomila, že se měla zastávka autobusu budovat na pozemcích, které zastavovala Českomoravská stavební společnost. A s chodníkem budeme pokračovat. Když se vám podaří přeběhnout na pokračování chodníku, který je zase na levé straně komunikace, dojdete až k odbočce U Šulkovny, kde se konaly krásné procházky až k Vltavě, což se podařilo současnému vedení obce naprosto zdevastovat. Pak přijdeme dál po chodníku směrem na Klecany. Ale znova jsme na soukromém pozemku a to ani nechceme mluvit o tom, že podobná situace je s chodníkem z Cihelní ulice, která vstupuje přímo do koridoru krajské silnice Přemyšlení – Klecany.
Na závěr jen pár dotazů:
1. Kdo vydal stavební povolení na budování chodníků
2. Jak proběhlo výběrové řízení na dodavatele stavby
3. Kdo provádí stavební dozor
Na první otázku víme odpověď. Poskytnutá dotace od kraje ve výši 5 milionů je na opravu povrchu, tudíž na tuto akci není třeba stavební povolení jelikož se jedná o drobnou stavbu. Pak můžeme polemizovat o tom co je oprava a co rekonstrukce. Jedno víme jistě, oprava a rekonstrukce není totéž.


  jordanov

tisk dne 17.6.2010